Śladami architekta K. F. Schinkla

     28 lipca mieszkańcy Lubieni wzięli udział w niezwykłej lekcji historii.

     Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego architekta Karla Friedricha Schinkla w gminie Popielów – renowacja zabytkowego kościoła w Kurzniach i działania edukacyjno-informacyjne w woj. opolskim”.

     W świetlicy wiejskiej w Kaniowie w bardzo ciekawy i interesujący sposób zapoznano uczestników spotkania z działalnością i osiągnięciami Karla Friedricha Schinkla – jednego z najwybitniejszych architektów pierwszej połowy XIX wieku w Europie.

     K.F. Schinkel był wszechstronnym artystą – malował obrazy, tworzył dekoracje teatralne, operowe, freski i litografie, projektował meble a także kościoły, zamki, pałace, rezydencje królów. Jego dzieła znajdują się w wielu rejonach Niemiec, Rosji a także i Polski. Ślady swojej twórczości architekt pozostawił również na Dolnym Śląsku.

     Więcej na temat życia i dorobku K.F. Schinkla na stronie sołectwa Stare Siołkowice:

https://staresiolkowice.pl/z-czego-powinnismy-byc-dumni-czy-schinkel-projektowal-kosciol-w-starych-siolkowicach/2/

     Po prelekcji uczestnicy spotkania odwiedzili miejsce, w którym znajdował się obóz jeńców wojennych w Kaniowie a następnie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Lubieni.

     Na zakończenie, po sporej dawce wiedzy, wszyscy rozemocjonowani uczestnicy udali się do świetlicy wiejskiej w Lubieni, gdzie czekał na nich poczęstunek. Dzieci stanęły przy sztalugach i swoje wrażenia przedstawiły w pracy plastycznej.