Ruszamy w podróż w czasie – Lubienia przed drugą wojną światową.

     Większość mieszkańców naszej wsi to rodowici Lubieniacy. Nietrudno jest nam wskazać ulice, domy mieszkańców, gdyż Lubienia to mała miejscowość i wszyscy dobrze się znamy. Ciekawiło nas jak kiedyś tu było, kim byli dawni mieszkańcy Lubieni?

     Zaintrygował nas plan Lubieni sprzed 1939 r., który udostępniła nam Pani Róża Fiol.

     Plan ten wykonał były mieszkaniec Lubieni, pan Friedrich Schmidt, który z dużą dokładnością i bardzo precyzyjnie odtworzył plan Lubieni. Widać na nim domy mieszkalne z nazwiskami ich aktualnych mieszkańców.

     Zaciekawiło to nas i żądni wiedzy postanowiliśmy wypytać najstarsze mieszkanki o to, co mieściło się w Lubieni przed II wojną światową. Informacje, jakie uzyskaliśmy zaskoczyły nas. W owym czasie w Lubieni mieściło się aż siedem sklepów, dwie restauracje, trzy piekarnie, trzy ubojnie. Ponadto było tu dwóch stolarzy, krawiec, szewc. W Lubieni mieściła się też gmina, przedszkole, szkoła, leśniczówka, poczta, olejarnia oraz kościół ewangelicko-augsburski. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwał stróż nocny. Odpocząć i odprężyć się można było w zajeździe (budynek ten już nie istnieje).

     Informacji udzieliły nam cztery panie: Pani Róża Fiol, Pani Gerda Krol, Pani Jenny Nowakowska oraz Pani Inga Reichert. Dziękujemy im z całego serca za piękną lekcję historii!

     Pamiętajmy, że czas zaciera wspomnienia i nic nie zastąpi relacji osoby starszej, żyjącej w dawnych czasach. Korzystajmy z możliwości przeprowadzenia rozmowy o minionych latach z naszymi babciami czy dziadkami, bowiem są oni skarbnicą wiedzy.